Game Chef Edycja Polska

Game Chef 2015

Home  >>  Game Chef 2015

GAME CHEF 2015

Game Chef to coroczny konkurs tworzenia gier. Po raz pierwszy odbył się w 2002 roku i od tamtej pory doprowadził do stworzenia setek grywalnych szkiców nowych, często niekonwencjonalnych tytułów. Uczestniczący mają za zadanie w ciągu 9 dni zaprojektować szkic gry (niekomputerowej), która będzie inspirowana tematem edycji oraz czterema składnikami narzuconymi przez organizatorów.   W tym roku konkurs odbywa się jednocześnie w siedmiu językach. Zgłoszenia oceniane są przez samych uczestniczących. Spośród najlepiej ocenionych gier jury wybierze zwycięzcę danej grupy językowej, który w międzynarodowym finale zmierzy się ze zwycięzcami z innych grup, zdobywając ostatecznie tytuł Mistrza Świata.   Nieważne, czy kiedykolwiek myślałeś/myślałaś o sobie jako projektancie lub projektantce gier. Game Chef jest właśnie dla ciebie. Chcemy bowiem, by konkurs był jak najbardziej przystępny i otwarty dla wszystkich.

 

Podstawy

Od 13 do 21 czerwca zaprojektuj i zgłoś grywalny szkic gry (nie będącej grą wideo), zainspirowanej podanymi niżej tematem oraz składnikami. Dotychczas najczęściej na konkurs tworzone były gry fabularne oraz larpy, ale granice między różnymi typami gier (gry planszowe, gry karciane, gry fabularne, larpy) ciągle są łamane i zacierają się dzięki tak innowacyjnym twórcom jak ty. Nie bój się łamać schematów i konwencji. Sam/a zdecyduj, co jest grą fabularną, a co jest innym typem gry.   Jako uczestnik konkursu zrecenzujesz cztery gry zgłoszone przez pozostałych uczestników. Twoja ocena razem z innymi zadecydują, które z gier dostaną się do finału. Dla każdego z języków, w których prowadzony jest Game Chef, zostanie przez organizatorów ogłoszony zwycięzca. Niezależnie jednak od wyniku największym zwycięstwem jest samo stworzenie gry.   W tym roku Game Chef odbywa się równocześnie w następujących grupach językowych: angielska, portugalska (Brazylia), koreańska, rosyjska, francuska, włoska oraz polska.

 

2015 Temat

Tegoroczny temat przewodni to: Inna publiczność. [A Different Audience.]

 

Świadomie lub nie, wszyscy piszemy z myślą o konkretnym odbiorcy. W tegorocznym konkursie Game Chef zapraszamy do zmierzenia się z w waszą definicją odbiorcy. Co się stanie, jeśli świadomie spróbujesz napisać grę dla odbiorców, o których wcześniej nie myślałaś, odbiorców z innego kręgu kulturowego, odbiorców z innej subkultury niż grupa, z którą zwykle grywasz? A gdybyś napisał grę dla odbiorców, którzy mają zupełnie inne od ciebie spojrzenie na tworzenie opowieści? A gdyby zasady twojej gry dosłownie wymagały publiczności? A może stworzysz grę dla grupy odbiorców, którzy jeszcze nie istnieją?

 

Niech temat zainspiruje i ukształtuje twoją grę. Możesz interpretować temat dowolnie, twoja interpretacja nie musi być taka sama jak nasza czy innych współzawodniczących. Nie martw się, że gra zgłoszona przez ciebie na Game Chef nie jest gotowym produktem. Zamiast tego skup się na stworzeniu gry przystępnej, angażującej i pełnej ekscytujacych pomysłów. Może popracujesz nad grą po zakończeniu konkursu. Może wyciągniesz ze swojej gry najlepsze pomysły i wykorzystasz w czymś całkowicie nowym. Może po prostu pogratulujesz sobie stworzenia gry, a radość z tego faktu użyjesz jako paliwa do pracy nad innym projektem. Każda z tych możliwości będzie świetnym rezultatem!

 

2015 Składniki

Tegoroczne 4 składniki to: porzucić, ważka, spokój/bezruch, sen [abandon, dragonfly, stillness, dream]

 

Wykorzystaj w swojej grze 2 -3 składniki. Postaraj się, żeby składniki były w miarę możliwości kluczowe dla gry – jako element założeń gry lub jej zasad albo w inny odpowiadający ci sposób. Jeśli możesz tylko wpaść na ich wspomnienie, to w porządku, ale sugerowane jest mocne oparcie na składnikach. Możesz, podobnie jak w przypadku głównego tematu, interpretować je jak chcesz.

 

Na przykład w 2004 składnikami były [lód, wyspa, świt, atak], co dało takie inspirujące gry jak „The Mountain Witch” (wspinaczka na oblodzoną górę Fuji w celu zaatakowania fortecy wiedźmy), „The Dance and the Dawn” (próba odnalezienia prawdziwej miłości na balu na wyspie z nadzieją na to, że kiedy nadejdzie świt nie skończysz z kimś o zimnym sercu), „Ganakagok” (słońce po raz pierwszy wzejdzie nad lodową wyspą i na zawsze zmieni życie zamieszkujących ją plemion) i „Polaris” (arktyczne elfy walczą z samymi sobą i atakiem demonów podczas gdy po raz pierwszy od stuleci nadchodzi świt).

 

Zasady zgłoszenia gry do konkursu

Poniżej znajdziesz kilka wskazówek co do formatu gry. Każda z nich służy temu, żeby twoja gra była przystępna (szczególnie dla uczestników i uczestniczek losowo wybranych, żeby recenzować twoją grę).

 

Staraj się uczynić format swojej gry tak przystępnym, jak to tylko możliwe. Wysil się, żeby twoja gra była możliwa do odczytania przez osoby niewidome (przy użyciu urządzenia czytającego z ekranu), niesłyszące lub niewidzące kolorów. Najłatwiejszym (ale nie jedynym) sposobem na zapewnienie tego jest zgłoszenie gry w następujących formatach: czystym pliku txt, otagowanym pdf lub dokumencie Microsoft Word/OpenOffice/LibreOffice. Unikaj używania zagraconego tła lub czegokolwiek o niskim kontraście. Jeśli chcesz zgłosić swoją grę jako plik video, dołącz napisy i transkrypcję. Jeśli chcesz zgłosić swoją grę jako plik audio, dołącz transkrypcję. To w porządku, jeśli robisz coś ekstrawaganckiego ze swoim zgłoszeniem, ale to na tobie spoczywa odpowiedzialność za zapewnienie przystępności.

 

Gra musi być zgłoszona jako pojedyncze ściągnięcie (download) lub odnośnik (link) i nie może wymagać płatnego oprogramowania. Żeby zgłosić swoją grę, musisz podać jeden odnośnik do ściągnięcia pliku (albo link do filmu na youtube, itp.). Jeśli masz wiele plików, umieść je w spakowanym folderze. Upewnij się, że żadne płatne oprogramowanie nie jest konieczne do uzyskania dostępu do twojego zgłoszenia.

 

Gra nie powinna przekraczać 4000 słów. Jeśli twoja gra zawiera, na przykład karty postaci / playbooki, skróty zasad, quickstarty i inne pomoce do gry, to wliczają się one do limitu słów. Uczestniczący mogą zdecydować się na stworzenie dodatków, przez co przekroczą liczbę słów powyżej 4000, ale jury i osoby oceniające grę nie mają obowiązku czytać czegokolwiek powyżej ustalonego limitu 4000 słów. Nie ma minimalnej wymaganej liczby słów. Tekst gry nie musi być długi, musi za to być zrozumiały.


Zasady konkursu

 

Wcześniejsza praca

Możesz korzystać z pomysłów, które już wcześniej rozważałaś lub nad którymi pracowałeś, ale zgłoszona praca musi być czymś nowym, nie napisanym lub opublikowanym wcześniej. Gry będące plagiatem lub autoplagiatem zostaną zdyskwalifikowane.

 

Własność intelektualna

Rozwiązanie wszystkich kwestii dotyczących praw autorskich należy do twórcy/twórczyni gry. Możesz zawrzeć w grze fragmenty z rzeczy udostępnionych w domenie publicznej (public domain) lub na licencji open source czy creative commons. Inspirowanie się innymi grami też jest w porządku, ale koniecznie napisz, kim/czym się inspirujesz.

 

Dyskusje o projektowaniu

W tym roku, tak jak i w zeszłym, korzystamy z Google+ oraz Facebooka do porozumiewania się oraz udzielania niezbędnego wsparcia w trakcie konkursu:

Nie wahajcie się dołączyć! Jeśli będziecie chcieli porozmawiać o waszej grze, którą właśnie tworzycie, proszę, ograniczcie się do maksymalnie dwóch postów o tym. Dyskusje będą mogły toczyć się w komentarzach pod nimi.

 

Nadsyłanie gier

Ostateczny termin nadsyłania prac to północ (w twojej strefie czasowej) 21 czerwca. Żeby dokonać zgłoszenia należy wysłać na adres gamechef@gry-fabularne.pl wiadomość zawierającą wasze imię/nick, kontaktowy adres e-mail oraz link do gry. Twoja praca może zostać dostarczona w każdym formacie, który nie będzie sprawiał problemów z otwarciem go (folder .zip, hipertekst czy video na Youtubie). Żeby to zrobić, musisz umieścić gdzieś swoją grę (Dropbox, Google Docs, biblioteka mediów WordPress lub inne). Skontaktuj się z organizatorem, jeśli będziesz potrzebował pomocy lub miejsca do zamieszczenia gry.   Możesz dostarczyć grę jako jeden z członków drużyny. Tylko jedna praca może zostać nadesłana przez jednego uczestnika w danej edycji językowej konkursu.

 

Pierwsza ocena

Po zakończeniu zgłaszania gier każdemu uczestnikowi i uczestniczce zostaną przydzielone 4 gry do oceny. Macie czas do 8 lipca, żeby wybrać i zarekomendować jedną z tych czterech gier do następnej rundy. Twój wybór może być oparty na dowolnych kryteriach, które uznasz za najważniejsze. W wyborze możesz kierować się tym, czy dana gra jest innowacyjna, zrozumiała, grywalna w obecnym stanie, w jaki sposób wykorzystuje składniki. Nie musisz wyjaśniać ani bronić swojej decyzji – wystarczy, że wybierzesz i zarekomendujesz jedną z tych czterech gier.   W ramach oceniania każdej z gier prosimy cię też o napisanie krótkiej krytyki/pochwały każdej z gier i wysłanie jej do autorki/autora. Ponieważ Game Chef jest krótkoterminowym konkursem, oczywiste jest, że powstałe prace będą tylko częściowo skończone, nie skupiaj się na drobiazgach dotyczących stylu. Zamiast tego podziel się tym, co ci się podobało, co było niezrozumiałe, niejasne, swoimi pomysłami na poprawienie lub rozwinięcie gry oraz które – według ciebie – decyzje autor/autorka powinien/powinna ponownie rozważyć, rozwinąć. Możesz wysłać maila bezpośrednio do twórcy/twórczyni lub zamieścić post w wątku dotyczącym jego/jej gry na Facebooku, Google+ czy gdzie indziej. Starajcie się być pomocni i wspierający.

 

Wybór zwycięzców

Gry, które zdobędą najwięcej nominacji, zostaną ocenione przez grupę w składzie: Katarzyna Kuczyńska, Marcin Kuczyński, Kamil Węgrzynowicz. Spośród finalistów zostanie wybrana jedna gra, której autor/autorka 19 lipca zostanie uhonorowany/na tytułem Zwycięzcy Game Chef Polskiej Edycji. Dodatkowe nagrody i honory mogą być przyznane przez grupę byłych uczestniczek/uczestników Game Chefa.   Zwycięskie gry każdej grupy językowej zostaną przetłumaczone na wspólną mowę (język angielski) i ocenione przez międzynarodową tajną grupę sędziów, składającą się z byłych uczestników i uczestniczek konkursu. Jedna gra z szeregów English Game Chef, Italian Game Chef, French Game Chef,  Game Chef Brasil, Russian Game Chef, Korean Game Chef, Game Chef Edycja Polska zostanie wyróżniona jako międzynarodowy zwycięzca roku 2015. Ogłoszenie wyniku nastąpi 16 sierpnia.   Wygranie Game Chefa to śmieszna sprawa. To wielki honor, ale prawdziwym sensem konkursu jest zebranie dużej liczby osób do kreatywnej pracy. Wybieramy zwycięzcę po to, żeby stworzyć dodatkowy nacisk, który zmusi uczestników i uczestniczki konkursu do zrobienia tak dobrej gry, jak tylko potrafią, jednocześnie jednak uznajemy, że prawdziwym zwycięstwem jest namówienie ludzi do zebrania się i stworzenia nowych gier.

Dodaj komentarz